2018 Results

 First Place Overall / Male Winner: Derek Clark - Course Record: 2:59:25

First Place Overall / Male Winner: Derek Clark - Course Record: 2:59:25

 First Place Overall Female - Shannon Shrewsberry - Women’s Course Record Holder: 3:39

First Place Overall Female - Shannon Shrewsberry - Women’s Course Record Holder: 3:39

 
 

Greenbrier River Trail Marathon USATF-Certified Course # WV18003MS Results by the Appalachian Timing Group - APTiming.com October 7, 2018 - 8:00 AM | Pocahontas County, WV - Greenbrier River Trail

Weather: 72 Degrees and Partly Cloudy - SSE @ 2MPH

For full list of the results, at the APTiming site, click here.

********** AWARDS LIST **************

*******OVERALL Female RESULTS ***********

Place No. Name S Age Time Pace

1 606 Shannon Shrewsberry F 39 3:39:14.2 8:23

2 407 Jaya Baker F 34 3:51:20.8 8:50

3 660 Amanda Rhodes F 28 4:04:10.7 9:20

********** OVERALL Male RESULTS ***********

1 427 Derek Clark M 38 2:59:25.3 6:51

2 489 Andrew Parkins M 34 3:04:27.8 7:03

3 628 Aaron Walker M 42 3:08:44.1 7:13

FEMALE Age Group 1 - 18

1 630 Danielle Witt F 17 6:18:42.7 14:28

FEMALE Age Group 19 - 29

1 468 Megan Lawhon F 26 4:32:31.7 10:25

2 640 Liz Carter F 27 5:57:31.9 13:39

MALE Age Group 19 - 29

1 650 Clayton Irvine M 23 3:17:10.2 7:32

2 616 Dave Steinmetz M 26 4:23:24.9 10:04

3 454 Nick Harris M 29 5:15:19.2 12:03

FEMALE Age Group 30 - 39

Place No. Name S Age Time Pace

1 488 Olivia Dale Pape F 31 4:24:29.2 10:06

2 634 Melissa Aru F 39 4:31:00.5 10:21

3 452 Meghaan Hampton F 34 4:35:22.8 10:31

MALE Age Group 30 - 39

1 613 Blair Smith M 39 3:23:02.5 7:45

2 614 Stephen Soltis M 32 3:24:33.5 7:49

3 464 Stephen Kaputa M 35 3:46:41.9 8:40

FEMALE Age Group 40 - 49

1 445 Darlene Gilpin F 45 4:12:11.0 9:38 2 443 Jill Fogleman F 46 4:23:56.6 10:05 3 638 Yolanda Campbell F 44 4:26:05.0 10:10

MALE Age Group 40 - 49

1 624 James Towey M 46 3:19:31.3 7:37 2 637 Bob Blunkosky M 45 3:29:00.2 7:59 3 626 Mark Vanburen M 40 3:47:34.4 8:42

FEMALE Age Group 50 - 59

Place No. Name S Age Time Pace

1 457 Sue Heavner F 56 4:12:10.1 9:38 2 481 Sue Miltenberger F 51 4:22:37.7 10:02 3 641 Cheryl Cox F 50 5:16:23.5 12:05

MALE Age Group 50 - 59

1 491 Robert Pepper M 52 3:44:03.0 8:34 2 451 Gray Gurkin M 50 4:06:48.7 9:26 3 437 Scott Duffy M 51 4:36:25.3 10:34

FEMALE Age Group 60 - 69

1 663 Carol Talley F 63 5:21:41.9 12:17 2 654 Kate Larsen F 67 5:44:04.4 13:08 3 661 Jan Spangler F 63 6:13:38.7 14:16

MALE Age Group 60 - 69

1 607 Ronald Shuck M 69 4:38:14.0 10:38 2 416 Bruce Blankenship M 65 5:39:59.1 12:59 3 479 Mac McMillian M 67 7:21:11.8 16:51

MALE Age Group 70 - 98

1 477 Ron McKinney M 71 5:29:03.1 12:34

2 480 Galen Miller M 73 5:55:44.9 13:35

For full list of the results, at the APTiming site, click here.